Dołącz do nas

Food Forum

Autor Cichy Wojciech
Autor Janczura Marta

Hipolaktazja a nietolerancja laktozy – zasadnicze różnice

Czy istnieje możliwość leczenia żywieniowego hipolaktazji z nietolerancją laktozy. Czy nietolerancja laktozy przebiega z różnym nasileniem objawów klinicznych. Czy najczęstsze objawy nietolerancji laktozy to: bóle brzucha, kruczenie, wzdęcia, nudności, niekiedy biegunka.

Słowniczek:

Laktoza – naturalny związek chemiczny z grupy węglowodanów, zbudowany z glukozy i galaktozy, połączonych wiązaniem β-1,4-glikozydowym.

Laktaza – enzym obecny w komórkach nabłonkowych jelita cienkiego.

Hipolaktazja – stan niedoboru aktywności laktazy – enzymu rozkładającego laktozę na glukozę i galaktozę, który może doprowadzić do zaburzenia wchłaniania laktozy.

Nietolerancja laktozy – zespół różnorodnych objawów ze strony przewodu pokarmowego, może występować w każdym wieku u osób z hipolaktazją.

Zasady zdrowego żywienia człowieka w XXI w. często poruszają zagadnienia nietolerancji pokarmowych, niewłaściwych reakcji na składniki nadające smak i postać pokarmu, a także obejmują problemy związane z immunologią, czyli z alergiami na składniki pokarmo...

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie PREMIUM

Pozostało jeszcze 96% treści

  • Budowanie odporności dzieci w okresie jesienno-zimowym

  • Zaburzenia mikrobiologiczne jelit i nawracające infekcje intymne jako… nierozerwalny duet?

Podstawowy

Alkohol – wróg czy przyjaciel?

Alkohol towarzyszy człowiekowi od tysiącleci. Powstanie pierwszych napojów alkoholowych było najprawdopodobniej wynikiem przypadkowej fermentacji ...
Podstawowy

Co wlewać do bidonu – czyli o nawodnieniu podczas treningu

W trakcie treningu tracimy nie tylko wodę, ale też dużą ilość potrzebnych mikroelementów. Są one ważne dla równowagi naszego organizmu, dlatego nawodnienie jest bardzo istotne.
Podstawowy

Styl życia a pożądanie

Seks jest jedną z tych wyjątkowych dziedzin życia, które z założenia mają dostarczać przede wszystkim przyjemności i rozkoszy. Prócz oczywistej funkcji prokreacyjnej seks pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej i fizycznej. Satysfakcjonująca aktywność seksualna daje odprężenie...