Dołącz do nas

Food Forum

Autor Kulczyński Bartosz

Jagody goji - superowoc prosto z Azji

Jagody goji, nazywane również azjatyckimi wilczymi jagodami, są jednymi z najbardziej docenianych owoców w Chinach. Jagody te są szeroko stosowane w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej (TCM) od ponad 2000 lat. Pierwsze zapiski dotyczące ich wykorzystania datuje się nawet na 200 rok przed naszą erą. Za miejsce pochodzenia uważa się region autonomiczny w północnych Chinach, zwany Ningxia. Na skalę przemysłową roślina ta uprawiana jest również w pozostałych chińskich prowincjach, szczególnie takich, jak Gansu, Hebei, Xinjiang, Shaanxi oraz innych krajach azjatyckich: Mongolii, Korei, Japonii oraz na Tajwanie. Wielkość produkcji jagód goji w samych Chinach szacuje się na poziomie 95 000 ton rocznie. Według dostępnych danych uważa się, że do Europy zostały one sprowadzone w XVIII wieku [1–3].

Owoce mają owalny kształt, pomarańczowoczerwoną barwę i charakteryzują się słodko-gorzkim smakiem, z wyczuwalną, kwiatową nutą. Należą one d...

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie PREMIUM

Pozostało jeszcze 94% treści

Podstawowy

Kwasy omega-3 – czy istnieje alternatywa dla tranu?

Ważne jest dostarczenie odpowiedniej ilości kwasów tłuszczowych omega-3 o działaniu przeciwstawnym
Podstawowy

Przegląd diet oczyszczających

W dzisiejszych czasach zdrowy styl życia stał się bardzo modny. Zainteresowanie zdrowym odżywaniem, aktywnością fizyczną oraz radzeniem sobie ze stresem wzrasta zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich.