Dołącz do nas

Food Forum

Autor Bałazy Michał

Jesienny zastrzyk zdrowia, czyli kiszonki, soki i oleje tłoczone na zimno

Zapotrzebowanie na witaminy jest naturalnym stanem każdego organizmu, zdecydowanie bardziej uwidocznionym między wrześniem a marcem, kiedy odporność pobudzona zostaje do walki z wirusami, a znikoma liczba słonecznych dni powoduje większe trudności w osiągnięciu dobrego samopoczucia.

Co można zatem zrobić, by wpłynąć na nastrój i zdrowie, niekoniecznie stosując suplementy diety?

Z pomocą przychodzą zdrowe, naturalne produkty, szczególnie te od małych wytwórców. Najczęściej stosują oni tradycyjne metody przetwarzania produktów, niemalże ręczne, unikają polepszaczy smaków i wszechobecnej chemii, więc zachowują naturalność produktów i ich zdrowe właściwości.

Kiszonki

Tajemnicą poliszynela jest fakt, że jednym z najlepszych źródeł witaminy C są kiszone ogórki, kapusta oraz buraki. To właśnie naturalna fermentacja jest doskonałym sposobem na przechowanie smaku letnich warzyw na jesień i zi...

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie PREMIUM

Pozostało jeszcze 83% treści

Podstawowy

Kwasy omega-3 – czy istnieje alternatywa dla tranu?

Ważne jest dostarczenie odpowiedniej ilości kwasów tłuszczowych omega-3 o działaniu przeciwstawnym
Podstawowy

Przegląd diet oczyszczających

W dzisiejszych czasach zdrowy styl życia stał się bardzo modny. Zainteresowanie zdrowym odżywaniem, aktywnością fizyczną oraz radzeniem sobie ze stresem wzrasta zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich.