Dołącz do nas

Food Forum

Autor Ihnatowicz Paulina

Stres oksydacyjny i jego wpływ na funkcjonowanie organizmu w kontekście mitochondrialnym

Stresem oksydacyjnym nazywamy stan zaburzenia równowagi między przeciwutleniaczami a utleniaczami wynikający z nadmiaru ostatnich i/lub niedoboru tych pierwszych.

Oksydację, czyli utlenianie, powodują tzw. wolne rodniki, które przez posiadanie niesparowanego elektronu są związkami chemicznie agresywnymi. To znaczy wpływają negatywnie na błony komórkowe, niszczą molekuły biologiczne. To może skutkować dysfunkcją strukturalną, funkcjonalną, komórkową i rozwojem choroby [1].

W organizmie ludzkim utlenianie jest naturalną i potrzebną do prawidłowego funkcjonowania organizmu częścią metabolizmu. Na przykład układ odpornościowy wytwarza rodniki do zwalczania infekcji bakteryjnych. Gdy przeciwutleniacze organizmu będące „strażą przeciwpożarową” nie nadążają z neutralizacją utleniaczy, uszkodzenia komórkowe są większe [1].

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie PREMIUM

Pozostało jeszcze 90% treści

Podstawowy

Kwasy omega-3 – czy istnieje alternatywa dla tranu?

Ważne jest dostarczenie odpowiedniej ilości kwasów tłuszczowych omega-3 o działaniu przeciwstawnym
Podstawowy

Przegląd diet oczyszczających

W dzisiejszych czasach zdrowy styl życia stał się bardzo modny. Zainteresowanie zdrowym odżywaniem, aktywnością fizyczną oraz radzeniem sobie ze stresem wzrasta zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich.