Dołącz do nas

Food Forum

Autor Cichy Wojciech

Wybrane choroby autoimmunologiczne w polu wątrobowo-trzustkowo-jelitowym

Trzustka, wątroba, jelita to narządy trawienia pozostające względem siebie w ścisłej zależności anatomicznej, ale także funkcjonalnej, czyli czynnościowej. Zlokalizowane są w tzw. polu jelitowo-wątrobowo-trzustkowym (nazwa użyta po raz pierwszy przez prof. Marka Krawczyka z WUM i autora niniejszego artykułu), co sprawia, że są trudno dostępne w badaniu przedmiotowym (z uwagi na nakładanie się morfologiczne) i niejednokrotnie trudne do przeanalizowania za pomocą badań obrazowych.

Na podstawie przeglądu kierunkowego piśmiennictwa i doświadczeń własnych w artykule zaproponowany zostanie model jednoczasowego wielospecjalistycznego postępowania diagnostyczno-różnicowego w przypadku podejrzenia choroby autoimmunologicznej z ekspresją w obrębie układu pokarmowego oraz postępowania żywieniowego jako uznanego modelu leczenia – uzupełniającego farmakoterapię.

Trzustka, wątroba, jelita stanowią swoisty kompleks niezbędnych narz...

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie PREMIUM

Pozostało jeszcze 96% treści

Podstawowy

Alkohol – wróg czy przyjaciel?

Alkohol towarzyszy człowiekowi od tysiącleci. Powstanie pierwszych napojów alkoholowych było najprawdopodobniej wynikiem przypadkowej fermentacji ...
Podstawowy

Co wlewać do bidonu – czyli o nawodnieniu podczas treningu

W trakcie treningu tracimy nie tylko wodę, ale też dużą ilość potrzebnych mikroelementów. Są one ważne dla równowagi naszego organizmu, dlatego nawodnienie jest bardzo istotne.
Podstawowy

Styl życia a pożądanie

Seks jest jedną z tych wyjątkowych dziedzin życia, które z założenia mają dostarczać przede wszystkim przyjemności i rozkoszy. Prócz oczywistej funkcji prokreacyjnej seks pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej i fizycznej. Satysfakcjonująca aktywność seksualna daje odprężenie...