Dołącz do nas

Food Forum

Autor Juruć Agata

Zaburzenia depresyjne okiem psychodietetyka

Czym tak naprawdę jest depresja i jak ją odróżniać od innych zaburzeń nastroju, z którymi jest często mylona. Jakie są najpopularniejsze metody do przesiewowej oceny depresji. Jak wygląda leczenie zaburzeń depresyjnych. Jakie składniki diety odgrywają istotną rolę w etiologii depresji oraz wspomagają jej leczenie.

Liczba osób chorujących na zaburzenia depresyjne zwiększa się z roku na rok w coraz szybszym tempie i aktualnie dotyka już każdej grupy wiekowej. Według ekspertyz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2030 r. depresja będzie prawdopodobnie najbardziej powszechną chorobą na świecie. Zgodnie z najnowszym raportem WHO depresja dotyka 322 mln ludzi na całym świecie, z czego 12% dotyczy mieszkańców Europy, co stanowi ponad 40 mln osób cierpiących z powodu zaburzeń depresyjnych na tym kontynencie. Problem dotyka wciąż większej liczby kobiet (5,1%) w stosunku do mężczyzn (3,6%) i nadal jest najbardziej rozpowszechniony w populacji osób starszych. Liczba osób zmagających się z depresją rośnie w bardzo szybkim tempie, od 2005 r. wzrosła aż o 18,4%. W Polsce depresja dotyczy ok. 5% populacji, co oznacza, że ponad 1,8 mln cierpi z powodu tej choroby [1].

Depresja okiem psychologa

Zgodnie z przyjętą klasyfikacją ICD-10 zaburzenia depres...

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie PREMIUM

Pozostało jeszcze 94% treści

  • Mleko modyfikowane – rodzaje i właściwości

  • Dieta wegańska dla osób dorosłych – wszystko co musisz wiedzieć przed jej rozpoczęciem

Podstawowy

Alkohol – wróg czy przyjaciel?

Alkohol towarzyszy człowiekowi od tysiącleci. Powstanie pierwszych napojów alkoholowych było najprawdopodobniej wynikiem przypadkowej fermentacji ...
Podstawowy

Co wlewać do bidonu – czyli o nawodnieniu podczas treningu

W trakcie treningu tracimy nie tylko wodę, ale też dużą ilość potrzebnych mikroelementów. Są one ważne dla równowagi naszego organizmu, dlatego nawodnienie jest bardzo istotne.
Podstawowy

Styl życia a pożądanie

Seks jest jedną z tych wyjątkowych dziedzin życia, które z założenia mają dostarczać przede wszystkim przyjemności i rozkoszy. Prócz oczywistej funkcji prokreacyjnej seks pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej i fizycznej. Satysfakcjonująca aktywność seksualna daje odprężenie...